Սույն թվականի հոկտեմբերի 28-ց 31-ը Երևանում  կայացավ Համաշխարհային հայկական գագաթնաժողով ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի նախաձեռնությամբ: Այն որպես նոր ձևաչափ և դինաﬕկ հարթակ կնպաստի  սփյուռքի ներկայացուցիչներին և տեղացի գործընկերներին համընդհանուր նշանակության մարտահրավերներն ու խնդիրները լուծել միասնական ներուժով:
Սույն թվականի հունվարի 10-ին Թբիլիսիի քաղաքային խորհրդում,   տեղի ունեցավ  Սերգո Փարաջանովի ծննդյան 98 ամյակին նվիրված ավանդական հուշ երեկոն: 2015 թվականին Վիրահայերի Միությունը հիմնադրեց Սերգո Փարաջանովի անվան ստեղծագործական մրցույթը, որը տարիների ընթացքում ընդարձակվեց և մեծ ազդեցություն ունեցավ հասարակության վրա Փարաջանովի ստեղծագործության մասին հանրաճանաչության բարձրացման հարցում: 2021 թվականի աշնանը Թբիլիսիի քացաքային խորհուրդը հիրավի ընդունեց պատմական որոշում, ՀԿ  Վիրահայերի միության և մի շարք հասարակական- մշակութային գործիչների նախաձեռնությամբ այն փողոցը որտեղ բնակվում էր համաշխարհային մաեստրոն՝ անվանակոչեցին իր անունով:
Այս տարի միջոցառումը նշվեց մեծ շուգով, քանի-որ քաղաքային խորհուրդը կազմակերպչական հարցերը ստանձնել էր իր վրա, խորհրդի անդամ Նինո Ռուխաձեի գլխավորությամբ: Երեկոյին ներկա էր Թբիլիսիի քաղաքային խորհրդի նախագահ Գիորգի Տկեմալաձեն: Ներկա էին նաև Սերգո Փարաջանովի հայ և վրացի ժամանակակիցները՝ Լանա Ղողոբերիձեն, Էլդար Շենգելաիան, Գոգի Ալեքսի-Մեսխիշվիլին, Քեթի Դոլիձեն, Յուրի Մեչիթովը և այլոք: Նրանք հիշեցին և պատմեցին Սերգո Փարաջանովի կյանքից հետաքրքիր դրվագներ: Երեկոյի 2-րդ մասում Վիրահայերի Միության նախագահ Մարի Առաքելովայի ղեկավարությամբ տեղի ունեցավ Սերգո Փարաջանովի անվան մրցույթի մասնակիցների մրցանակաբաշխությունը: Հաղթողներին փոխանցվեց ուղեգիր դեպի Ծկալտուբո, նաև  Ժյուրիի համակրանք”, երեք մասնակիցներին  տրվեց դրամական պարգև: