ააიპ ქართველ სომეხთა კავშირის ინიციატივით დღეს 3 მარტს დედების დღესთან დაკავშირებით, პროექტის "ქალები მშვიდობისთვის" ფარგლებში, გაიმართა ქალაქ თბილისის საკრებულოსთან არსებული ეთნიკურ უმცირესობათა საბჭოს სათვისტომოების წარმომადგენლების პერფორმანსი, რომლის ფარგლებში, ქალებმა მშობლიურ ენებზე მშვიდობის გზავნილები და მოწოდებები გაუშვეს, ასევე მშვიდობის სიმბოლო მტრედების სახით. პროექტი ქალაქ თბილისის მერიის ფინანსური მხარდაჭერით ხორციელდება და მიზნად ისახავს, ქალების ჩართულობას მშვიდობისა და განვითარების საქმეში.
Վիրահայերի միության նախաձեռնությամբ, այսօր մայրերի պետական օրվա առթիվ, Թբիլիսիի ավագանու կից ազգային փոքրամասնությունների խորհրդի անդամների մասնակցությամբ տեղի ունեցավ խաղաղության կոչերով հավաք, որի ժամանակ կանայք իրենց մայրենի լեզուներով խաղաղության կոչեր արեցին և բաց թողեցին խորհրդանիշ հանդիսացող աղավնիներին։ Հավաքը իրականացվել է "Կանայք խաղաղության համար" ծրագրի սահմաններում, քաղաք Թբիլիսիի քաղաքապետարանի ֆինանսական աջակցությամբ և նպաստում է կանանց դերի հզորացմանը խաղաղության և զարգացման գործընթացում։